Zadanie 1.
Dziecko składa życzenia Mamie z okazji Jej święta / może wyrecytować wiersz Mama i Tata, zaśpiewać piosenkę Jesteś Mamo skarbem mym, złożyć życzenia, podarować Mamie laurkę, prezent, itp. /
Zadanie 2.
Rodzic zadaje dziecku pytanie : Czy słyszałeś i z czym kojarzy się Tobie słowo prawo ? Dziecko odpowiada tak, jak rozumie to słowo. Następnie rodzic wyjaśnia pojęcie słowa prawo adekwatnie do możliwości odbiorczych dziecka, np. prawo to jest takie mądre słowo, które mówi nam o tym, że coś nam dzieciom się należy, coś nam przysługuje, np. każde dziecko ma prawo do zabawy. Takie mądre prawa dla wszystkich dzieci na całym świecie wymyślił pan , który nazywał się Janusz Korczak. On bardzo kochał dzieci. Napisał dla nich książkę Król Maciuś I , opiekował się dziećmi , które nie miały rodziców, a co najważniejsze napisał dla wszystkich dzieci na całym świecie prawa. Tak wyglądał ten pan.
Zadanie 3.
Bajka o prawach dziecka – prezentacja multimedialna
Cele : poszerzenie słownika dziecka o pojęcie prawa
a/ Rozmowa n. t. obejrzanej bajki: O czym były te bajki , czy je znacie ? Dlaczego Jaś i Małgosia uciekli od Baby Jagi ? Do czego mieli prawo ? Dlaczego leśniczy ukarał wilka ? / bo Czerwony Kapturek nie chciał by go ktoś dotykał i miał do tego prawo /. Dlaczego wyklute brzydkie kaczątko było smutne ? / bo było odpychane, niechciane, a ma prawo do godnego , dobrego życia , jak i inne ptaki /.itd.
Podsumowując , możemy powiedzieć, że tak jak i bohaterowie bajek dzieci też mają takie same prawa.
Zadanie 4.
Wysłuchanie piosenki Prawa dziecka w wykonaniu Mała Orkiestra Dni Naszych – pytanie do dziecka : o jakich prawach śpiewały dzieci w piosence .
Zadanie 5.
Ponieważ dzisiaj Święto Mamy dlatego też proponuję kilka zabawa rodzinnych .
1. Monetą do ściany.
To świetna zabawa dla rodziców, których rozbudza rywalizacja. Wystarczy wam moneta, zasady są proste – pstrykaniem palców albo po prostu energicznym ruchem ręki popychacie ją w stronę ściany. Czyja moneta będzie bliżej, ten wygrywa. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie zawodów z kilkunastoma rundami.
2. Zgaduj – zgadula
Wymyślacie sobie kategorię, np. „zwierzęta”. Dziecko zadaje ci pytania np. „czy to ma rogi?”, które w końcu naprowadzą je na dobrą drogę.
3. Seans bajkowy
Czym innym jest po prostu posadzenie dziecka przed bajkami, a czym innym seans z prawdziwego zdarzenia. Przygotuj popcorn (najlepiej zrób własny, z małą ilością soli lub bez niej), sok, zróbcie sobie wygodne posłanie z wieloma poduszkami, włączcie pełnometrażową bajkę i po prostu oglądajcie przytuleni. Komentuj z dzieckiem, wyjaśniaj, rozmawiajcie, cieszcie się spędzanym czasem… i odpoczynkiem.
Miłego dnia
Pozdrawiamy