– rozwijanie wiedzy na temat życia goryli,
– poznanie litery pisanej i drukowanej „g, G „ na podstawie wyrazów goryl i Gutek,
– doskonalenie analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej wyrazów,
– utrwalenie poznanych liter – ćwiczenia w czytaniu.
1. Rozwiązanie krzyżówki z pomocą dorosłych (pierwsze litery dadzą rozwiązanie).
Zdrobniale Małgosia (Gosia)
Owad na o (osa)
Pojazd na dwóch kołach (rower)
Druga litera w wyrazie dym (y)
Mogą być czekoladowe, waniliowe, owocowe (lody)
Imię dziewczynki na E (Ela)
Rozwiązanie krzyżówki – goryle
A oto kilka ciekawostek o gorylach do przeczytania dzieciom.
Goryle należą do grupy zwierząt zwanych naczelnymi. Są one największym gatunkiem naczelnych. Goryle pochodzą z Afryki. Są dwa gatunki goryli – goryle wschodnie (Gorillaberingei) i zachodnie (Gorillagorilla). Samce są często dwa razy większe od samic.Goryle żywią się głównie roślinami. Jadają nasiona, liście i łodygi. Niewielka część ich diety składa się z termitów i gąsienic. Goryle zaczynają porozumiewać się ze swoimi matkami, kiedy są bardzo młode.Małpy te mają tendencję do chodzenia po wszystkich czterech kończynach.Samce dorastają do około 1,7 m wysokości. Samice dorastają do ok. 1,4 m wysokości. Goryle są na ogół spokojnymi zwierzętami. Chociaż dorosłe goryle płci męskiej mogą ważyć do 195 kilogramów, nie udało im się tego osiągnąć poprzez jedzenie białka. Goryle są w większości roślinożerne – zjadają około 140 różnych gatunków roślin i muszą zjadać około 27 kilogramów pożywienia dziennie.Rodziny goryli mają tendencję do trzymania się razem. Goryle śmieją się, bawią, a nawet płaczą, podobnie jak ludzie.W nocy robią gniazda z trawy i liści do spania.Mają długie ręce. Są one nawet dłuższe niż nogi. Goryle mają ręce i stopy jak ludzie, w tym kciuki i duże palce u nóg. Ponieważ goryle żyją w miejscach z dużą ilością roślinności, ważna jest komunikacja między nimi.Niektóre goryle w niewoli nauczyły się używać języka migowego do komunikowania się z ludźmi. Goryle żyją do około 35 lat. Mogą jednak żyć dłużej, czyli aż do 50 lat w niewoli. Młode goryle bawią się razem, gryzą i uprawiają zapasy. Goryle są zagrożone, jakiś czas temu wirus ebola zabił wiele z nich. Dorosły samiec goryla jest wielkości człowieka, ale jest 3 razy cięższy.Goryle, w przeciwieństwie do szympansów czy orangutanów, mają tendencję do spania w gniazdach na ziemi. Goryle budują gniazda do użytku dziennego i nocnego.
2. Proponujemy także obejrzenie filmu: „Goryle w warszawskim zoo”.
https://www.youtube.com/watch?v=ukwXVXWrxo0
3. Goryl Gutek – układanie obrazków historyjki o Gorylu z wykorzystaniem ilustracji: KP5 s.40-41 – opowiadanie treści historyjki i odczytywanie dialogów.
4. Prezentacja drukowanej i pisanej litery „g, G”.
5. Układanie modeli wyrazów: góry, Gutek, Gaja /nakrywki białe, niebieskie i czerwone/.
6. Układanie wyrazów z liter i odczytywanie (wyprawka 6 latka).
7. Wyszukiwanie innych wyrazów z poznaną głoską na początku wyrazu, w środku i na końcu.
8. Ćwiczenia w pisaniu poznanej litery KP5s.40-41 oraz wykonanie innych ćwiczeń na tych kartach pracy – zgodnie z poleceniem /postępowanie jak przy każdej nowej literze: pisanie w powietrzu, na podłodze, na tackach z piaskiem lub sypkim produktem spożywczym…/
9. Ćwiczenia gimnastyczne ze skakanką.
https://www.youtube.com/watch?v=u3F0v0lO2eQ
10. Dla chętnych praca plastyczna – Goryle.
Można wykorzystać niżej zamieszczone ilustracje.