cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Wielkanocne tradycje (29.09.2021)

1. Rozmowa w oparciu o opowiadanie Liliany Bardijewskiej „Owies i cebula”.

Owies i cebula, Liliana Bardijewska

Na wiosnę bliźniaki znalazły sobie bardzo dziwne zabawki. Julcia od tygodnia nie rozstawała się z … doniczka pełną ziemi, a Maksio zaczął zbierać łupiny od cebuli.

  • Co jest w tej doniczce? – zapytał wreszcie zaciekawiony Jeżyk.
  • Owies – uśmiechnęła się Julcia, która już nie mogła się doczekać, kiedy ziarno wzejdzie, a doniczka zmieni się w zielona łączkę.
  • A na co wam owies i łupiny cebuli? – dopytywał się dalej Jeżyk
  • A na Wielkanoc! – zakrzyknęły zgodnym chórem bliźniaki.

Każde dziecko wie, że najlepsza farbka do malowania jajek to wywar z łupin cebuli. A na wielkanocnym stole nie może zabraknąć wiosennej zieleni.

W przedszkolu też zapanował świąteczny nastrój.

  • Dzisiaj będziemy układać wielkanocne palemki – powiedziała Pani i rozdała dzieciom wierzbowe witki z baziami, gałązki borówek i kłosy zbóż.Pokazała im tez zdjęcia najpiękniejszych polskich palm. Niektóre miały nawet dziesięć metrów wysokości!

Tymczasem Julcia zrobiła palemkę z borówek i bazi, a Maksio z samych bazi, a Karolcia pomalowała kłosy i splotła je w kolorowy bukiecik. Każdy starał się, żeby jego palemka była najładniejsza, ale takiej jak Tomaszek nie miał nikt! Przypominała wronie gniazdo… Śmiechu było co niemiara!Kiedy bliźniaki wróciły do domu, już pachniało świętami. W piekarniku rosły wielkanocne baby, a na stole czekały na przybranie lukrowane mazurki. Julcia uwielbiała je ozdabiać orzechami, migdałami i kandyzowanymi owocami. A Maksio uwielbiał podjadać te smakołyki! Wreszcie przyszedł czas na malowanie pisanek. Najpierw ugotowali jajka w łupinkach cebuli, żeby nabrały miodowego koloru. Potem Julcia z Maksiem narysowali na nich wielkanocne kurczaki i zajączki. Świetnie się przy tym bawili! Az tu nagle… .

  • Patrzcie, jaka śliczna łączka! – wykrzyknął Jeżyk, bo doniczka zazieleniła się świątecznym owsem.
  • To dlatego, ze dobrze ja podlewałam – pochwaliła się Julcia.
  • Ja tez podleję. W lany poniedziałek! – zaśmiał się Maksio.I wcale nie żartował, bo śmigus – dyngus to nie przelewki!

Rozmowa kierowana pytaniami Rodzica: Co miała w doniczce Julcia?; Co zaczął zbierać Maksio?; Na co były im potrzebne owies i łupiny cebuli?; Co powstanie z łupin cebuli?; Co wyrośnie w doniczce z owsa? Co układały dzieci w przedszkolu?; Co przygotowywano na Wielkanoc w domu bliźniaków?; Co będą robić Julcia i Maksio w lany poniedziałek?

Zadanie dla dzieci:  Zbierajcie łupinki po cebuli, na pewno przydadzą się nam  w czwartek 🙂

2. Zabawy ruchowe z woreczkami. Woreczek można zastąpić oczywiście tym co mamy w domu np. mała piłeczka czy maskotka. A może uszyjecie własny woreczek gimnastyczny? Na pewno jeszcze nie raz się przyda 🙂

  • Swobodna zabawa woreczkiem; podrzucanie i łapanie obiema rękami, podrzucanie jedna ręką i łapanie obiema, podrzucanie i łapanie jedna ręką.
  • Przełóż woreczek” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko stoi w małym rozkroku i przekłada woreczek wokół siebie z ręki do ręki. Pochyla się coraz niżej i przekłada wokół jednej, potem wokół drugiej nogi. Potem znowu coraz wyżej, aż do wyprostu.
  • „Przeskocz przez woreczek” – zabawa z elementem podskoku. Przeskakiwanie przez woreczek do przodu, do tyłu i bokiem.
  • „Przełóż woreczek pod kolanem” – ćwiczenie równoważne. W staniu na jednej nodze przekładanie woreczka pod kolanem nogi uniesionej. Na zmianę: układanie woreczka na kolanie uniesionej nogi.
  • „Pajączki” – zabawa z elementem czworakowania. Chód na czworakach tyłem z woreczkiem ułożonym na kolanie.
  • Maszerowanie z woreczkiem na głowie.

3.  Gra interaktywna “Pisankowe memory” 

https://www.gry.pl/gra/matching-easter-eggs

4. Karty pracy

5. Film edukacyjny „DOMOWE PRZEDSZKOLE  Świąteczne zwyczaje – Wielkanoc

EduKredka – Tradycje Wielkanocne / Film edukacyjny #DLADZIECI #11 – YouTube