cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

W zgodzie z przyrodą

Dzień dobry! Miło mi Was witać po weekendzie.

Na początek piosenka wprowadzająca w temat dzisiejszego dnia.

A teraz moi drodzy wysłuchajcie wiersza

Jak żyć, by z przyrodą w zgodzie być (Dominika Niemiec)

Aby piękny był nasz świat,

nawet gdy masz mało lat,

żyj na co dzień ekologicznie,

wtedy wokół będzie ślicznie.

Śmieci segreguj, niech do kosza trafiają.

Uwaga! Ekolodzy po swym piesku sprzątają!

Zakręcaj kran, gdy woda z niego kapie.

Gdy posadzisz drzewko, będziesz fajnym dzieciakiem.

Latem, biegając po lesie, nie niszcz nigdy drzewek,

ptaki ci się odwdzięczą za to swoim śpiewem.

A wieczorem, gdy będziesz rozpalał z tatą ognisko,

pamiętaj, są do tego specjalne miejsca, ot i wszystko.

Rozmowa na temat utworu

Czy podoba Wam się nasza ziemia, nasz świat? Jaki jest nasz świat? Co trzeba robić by żyć ekologicznie? Dlaczego warto troszczyć się o przyrodę? Jak się czujecie, gdy możecie bawić się tam, gdzie jest czysto? Jak czulibyście się, gdyby wokół nas było mnóstwo śmieci?

A teraz czas na zabawę relaksacyjną “Relaks w lesie”.

Proszę połóżcie się na dywanie, zamknijcie oczy, zamieńcie się w słuch i wykonajcie ćwiczenie. Zachęcam do włączenia na YouTube dowolnego nagrania z odgłosami ptaków. Uwaga zaczynamy, pamiętajcie jesteście w lesie. Rodzicu w trakcie tego ćwiczenia, kiedy dziecko już ma zamknięte oczy rozłóż wokół niego śmieci np., różne papiery, pudełka kartonowe, butelki, opakowanie po soku, folie itp.

Wyobraźcie sobie, że poszliście na spacer do lasu. Szliście przez jakiś czas, a ponieważ się zmęczyliście, postanowiliście położyć się na polanie i chwilkę odpocząć. Leżycie na zielonym, soczystym, miękkim mchu. Słońce przygrzewa. Jest wam bardzo przyjemnie. Wokół słychać śpiew ptaków, gdzieś z oddali dobiega pracowite stukanie dzięcioła. Jest spokojnie. Wiatr leciutko porusza gałęziami pobliskich paproci i czujecie na twarzy przyjemny powiew niosący ze sobą słodką woń kwiatów. Jeszcze chwila i znów będziecie mogli wyruszyć w dalszą podróż i pospacerować w głąb kniei. Wasze oczy są tak ciężki, że nie chcą się otworzyć. Przeciągacie się jak koty i powoli siadacie, wystawiając twarze do słońca. Powoli otwieracie oczy i rozglądacie się dookoła.

Co to? Czy to na pewno jest piękny las?  Zachęcamy dziecko do swobodnej wypowiedzi. Jak się czułyście “odpoczywając w lesie”? Kto mógł naśmiecić w lesie? Czy zachował się właściwie? Jak wygląda las pełen śmieci? Co trzeba zrobić, żeby las znów był piękny?

Las bez śmieci. Trwa akcja #Zabierz5zLasu - Wodzisław Śląski

Zachęcam Was do spacerów i życzę, aby spotkać tak piękny, czysty i zadbany las jak na zdjęciu powyżej.

Miłego dnia P. Monia. 🙂