cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Kiedy słuchać ptasich śpiewów? – 16.04.2020r.

Najlepszy czas na poznawanie ptasich śpiewów to wiosna i wczesne lato. Ptaki milkną już w lipcu. A w czerwcu ich aktywność głosowa jest ograniczona do wczesnych godzin porannych (już od godziny 3 rano!) i zmierzchu.

Kwiecień i maj to czas, kiedy aktywnych głosowo jest większość ptaków śpiewających. Przy sprzyjającej pogodzie, również w środku dnia będziemy mieli szansę je usłyszeć.

Nie bez znaczenia jest pogoda. Ptaki śpiewają żeby być usłyszanym. Dlatego gdy wieje, pada, lub jest wyjątkowo zimno, milkną, bo z jednej strony żaden sąsiad ich nie usłyszy, z drugiej strony zaś, zła pogoda zmusza je do intensywniejszego poszukiwania pokarmu.

Dla większości ptaków szczyt aktywności głosowej przypada na godzinny poranne. Prawdopodobnie ma to związek z bardzo dobrą akustyką. Rano jest cicho, a zimne i wilgotne powietrze przenosi dźwięk na znaczne odległości. Wśród ptaków są jednak wyjątki. Dla mieszkających obok nas kosów pora śpiewu to wieczór, czasem noc, i pierwsze po wschodzie słońca godziny. Dla słowików porą śpiewu jest tylko noc.