Wiosna to czas ptasich lęgów, dlatego podczas spaceru możesz natknąć się na leżące na ziemi skorupki. Znalezisko w postaci ptasiego jajka pomoże Ci odkryć, jakie gatunki ptaków żyją w okolicy.
Dziko żyjące gatunki ptaków znoszą jajka różnych rozmiarów i barw, niektóre są naprawdę piękne. Zachwycają kolorami, lub zaskakującą wielkością – jajka kolibra mają średnicę zaledwie dużego ziarna grochu!
Jeśli podczas spaceru natkniesz się na leżące na ziemi skorupki, zapewne zadasz sobie pytanie: czy jajka zjadł jakiś drapieżnik, czy też wykluło się z nich pisklę? Na trop naprowadzić może cię obecność żółtka w pobliżu skorupki – co znaczy, że prawdopodobnie drapieżnik podczas plądrowania gniazda upuścił jajko na ziemię. W ten sposób działają borsuki, lisy, wrony i sójki. Jeśli natomiast skorupka jest czysta w środku, oznacza to najczęściej, że z tego jajka wykluło się pisklę, a skorupka po prostu wypadła z gniazda.
Zachowaj szczególną ostrożność, gdy podczas spaceru znajdziesz gniazdo z jajkami. Nawet jeśli nie widziałeś odlatującego ptaka, nie znaczy to, że gniazdo na pewno jest opuszczone. Samica może być w pobliżu.