cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Mycie zębów 14.04.2020 r. – Program edukacyjny “Czyściochowe Przedszkole”

Czyściochowe Przedszkole to nowy program edukacyjny dla przedszkoli w całej Polsce,
organizowany przez firmę Rossmann w ramach programu Rossnę! Junior.

Temat zajęć: Mycie zębów

  1. Rozwiązywanie zagadek. Rodzic czyta zagadki, a dziecko podaje odpowiedź. 

2. ” Higienek kontra ząbiaki” – czytanie opowiadania przez rodzica oraz omówienie z dzieckiem jego treści.  Opowiadanie zamieszczam niżej do pobrania.

3. Rodzic przekazuje dziecku najważniejsze zasady mycia zębów. Można to zrobić w formie rymowanych zaklęć:

Pomidor, pomidor, dwa kalafiory, myję zęby ranki i wieczory.

Pomidor, pomidor, duży rydz, zęby codziennie trzeba myć.

Pomidor, pomidor, trzy koguty, myję zęby trzy minuty.

Pomidor, pomidor, chwila wysiłku, myję zęby 15 minut po posiłku.

4. Kiedy zęby chorują? 

Rodzic wykorzystuje duży rysunek zęba , żeby wytłumaczyć dziecku jakie bakterie niszczą szkliwo i powodują próchnicę.  Rodzic informuje dziecko, że same szczotkowanie zębów (przez 3 minuty, dwa razy dziennie )nie wystarcza.Ważne jest także to, co jemy. Kiedy dobrze się odżywiamy i jemy wartościowe produkty, cały nasz organizm pracuje lepiej, a zęby są mocniejsze.  Poza tym, gdy unikamy słodyczy, bakterie nie będą tak szybko rozwijać się w naszych zębach. W trakcie tej  rozmowy dzieci przyklejają do wydruku zdrowego zęba wizerunki zębiaków, czyli bakterii.

Po przeprowadzonej rozmowie dziecko wycina oraz przykleja w odpowiednim miejscu to co jest zdrowe dla zębów i to co im szkodzi.

 UWAGA ! Karty potrzebne do tego zadania zamieszczam na samym dole, w albumie zdjęć. 

5. Szczocia i pastek wymiatają ząbiaki. Do tego zadania należy przygotować: koszulkę na dokumenty, rysunek przedstawiający jamę ustną, kredki pastelowe, chusteczki higieniczne.

Rodzic opowiada dziecku, jak powinno się szczotkować zęby i czyścić język. Mówi, że na szczoteczkę nakłada się pastę wielkości ziarna grochu . Ruchy szczoteczki przypominają kręcenie kółek. Dziecko siada do stolika i za pomocą pasteli rysuje na “koszulce” ząbiaki, czyli bakterie. Następnie otrzymuje chusteczkę higieniczną, która będzie udawała szczotkę. Jego zadaniem jest dokładne wyczyszczenie koszulki, tak, aby zniknęły wszystkie bakterie.

6. Pomocnicy Królika higienka. 

Dziecko otrzymuje od rodzica wycięte z papieru przybory do mycia zębów: szczoteczkę do mycia zębów, pastę i akcesoria plastyczne. Zadaniem dziecka jest ozdobić przybory w dowolny sposób.