cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Grzyby małe i duże

1.„Grzyby jadalne i trujące” – zabawa dydaktyczna na podstawie zagadek Ewy Stadtmuller.

 

Rodzic czyta zagadki, a dziecko podaje ich rozwiązania.

 

Dostojny król grzybów,

wielce jest szczęśliwy,

kiedy wszyscy o nim

mówią, że… prawdziwy. (borowik)

 

Choć kapelusze

na nóżkach mają,

to inni im się

w pas kłaniają. (grzyby)

 

Mówi, że kropki

zawsze są w modzie,

lecz nie daj zwieść się

jego urodzie,

bo choć na pozór

czarujący,

to tak naprawdę

jest trujący. (muchomor)

Rodzic prezentuje tablice z grzybami jadalnymi i trującymi; dziecko je ogląda, podaje cechy wybranych– tych, które zwracają jego szczególną uwagę, porównuje wygląd, wyróżnia z  pomocą rodzica budowę grzyba: kapelusz, trzonek, blaszki, grzybnia, przypomina zasady zbierania grzybów. Dzieli na sylaby nazwy wybranych grzybów, oraz podaje liczbę sylab.

 

2.Grzyby małe i duże”– zabawa ruchowa z elementem przysiadu.

 

Rodzic rozkłada na podłodze chustę – kosz na grzyby. Dzieci- małe grzyby, Rodzice-duże grzyby. Dzieci poruszają się swobodnie po pokoju, omijając chustę. Na hasło: Małe grzyby! – dzieci-małe grzyby wchodzą na chustę, pozostali uczestnicy zabawy zatrzymują się i robią przysiad. Na hasło: Duże grzyby! – rodzice-duże grzyby wchodzą na chustę, a pozostali robią przysiad i czekają na sygnał do swobodnego poruszania się. Na dodatkowe hasło: Wszystkie grzyby! –na chuście zatrzymują się wszyscy.

 

3„Jak grzyby po deszczu – pączkowanie” – zabawa badawcza.

 

Jeżeli macie Państwo w domu drożdże, zachęcamy do wykonania zadania.

 

 Rodzic przedstawia informacje:

Grzyby są wszędzie. Rosną nie tylko w lesie, na łące czy w ogrodzie, są nawet w ludzkim organizmie! Te złe – wywołują choroby, np. gardła, płuc, ale te dobre, zawarte np. w kefirze, pomagają być zdrowym, oczyszczają jelita. Człowiek wykorzystuje, a nawet hoduje grzyby jadalne, np. pieczarki, boczniaki. Są one smaczne, aromatyczne. Na świecie są też takie grzyby, które rosną jak po deszczu. Jak myślisz, co to znaczy? Lubisz słodycze, np. pączki? Są też grzyby, które uwielbiają cukier. Oto one. Zobacz!

Rodzic prezentuje drożdże piekarskie, dziecko dotyka ich, wąchają, dzieli się wrażeniami  i spostrzeżeniami. Rodzic przygotowuje pojemnik z ciepłym mlekiem. Dziecko dodaje do niego po łyżce cukru i mąki, miesza, a następnie dodają do mieszaniny pokruszone drożdże. Obserwuje, co się dzieje, w tym ulatniający się zapach. Rodzic wyjaśnia, że ta mieszanina to zaczyn i jest podstawą do zrobienia wielu smakołyków, np. pączków, makowca, rogalików.

Po zakończeniu zadania możecie Państwo upiec coś razem z dziećmi.