cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Kukiełki i ptasie gniazda (01.04.2020)

1. Kukułka-rozmowa w oparciu o obrazek
Przedstawiamy zdjęcie kukułki. Przekazujemy ciekawostki na temat wyglądu i zwyczajów tych ptaków wiosną. Kukułka przylatuje do Polski dopiero w końcu kwietnia, odlatuje samotnie do Afryki zwykle w końcu sierpnia, lub we wrześniu. Kukułka nie buduje gniazda. Swoje jajka podrzuca do gniazd innych ptaków. Obserwuje się także zwyczaj wyrzucania przez kukułkę jajek innych ptaków z ich gniazd.
2.Kto odfrunął?
Rodzic układa przed dzieckiem obrazki ptaków. Prosi , aby dziecko podało nazwy ptaków, dzieli nazwy na sylaby. Następnie poleca dziecku zamknięcie oczu , a sam zabiera jeden obrazek. Dziecko musi odgadnąć, który ptak odfrunął.(bocian, jaskółka, skowronek, czajka, wróbel)
3.Ptasie jaja-zabawa matematyczna.
Porównywanie wielkości jajek różnych ptaków. Zwrócenie uwagi na ich wygląd, kolor, wielkość. Dziecko wskazuje jako najmniejsze, największe,
4. Pisklęta rosną- ćwiczenia równoważne. Dzieci maszerują po pokoju. Na zawołanie: Pisklęta rosną! – zatrzymują się i wykonują przysiad. Powoli prostują się i wspinają się na palce. Powtarzamy zabawę kilka razy.
4. Kto doniesie?-zabawa zręcznościowa. Dzieci na wyznaczonej trasie próbują przenieść piłeczkę na łyżeczce. Zabawę powtarzamy trzymając łyżeczkę w lewej, prawej ręce idąc wolno i szybko