Pisanki (07.04.2020)

1.Rozmowa na temat filmu „Pisanki”  (film dostępny tutaj)pisanki

-Co to jest pisanka?

-Co to są oklejanki?

-Który sposób ozdabiania jajek podoba ci się najbardziej i dlaczego?

-W jaki sposób można barwić jajka?

2. Słuchanie rymowanki Iwony Fabiszewskiej Wielkanocne jajka.

Pisanki to jajka malowane.

Różnymi wzorami są ozdabiane.

Mogą być w paski, mogą być w ciapki,

mogą być w kropki, mogą być w kwiatki.

Więc dziś pisankę pomalujemy,

potem do domu ją zaniesiemy.

Rozmowa na temat rymowanki rodzic zadaje pytania:

− O czym była ta rymowanka?

− Jak były pomalowane jajka?

− Jak jeszcze inaczej można ozdobić jajka?

3.Zabawa Której pisanki brakuje? – utrwalanie nazw kolorów.

Sylwety jajka w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielony, żółtym, pomarańczowym .

Rodzic układa na stole (jedną obok drugiej) sylwety pięciu jajek w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym (zadanie można również rozpocząć od sylwet trzech jajek). Dzieci przeliczają sylwety jajek. Podają ich kolory. Następnie rodzic prosi, aby dziecko odwróciło się tyłem. Chowa sylwetę jednego jajka. Dziecko odgaduje, której sylwety brakuje.

4.Zabawa orientacyjo-porządkowa „Kurczęta do kurnika”

Dzieci poruszają się swobodnie w różnych kierunkach . Zatrzymują się i na hasło: kurczęta do kurnika! -biegną i siadają w miejscu wyznaczonym wcześniej na kurnik. Zabawę powtarzamy kilka razy.

5. Praca plastyczna. Na przygotowanej , pomalowanej dzień wcześniej kartce rodzic odrysowuje kontur jajka. Zadaniem dziecka jest samodzielne wycięcie konturu, następnie ozdobienie swojej pisanki dowolną techniką ( można wykorzystać plastelinę, naklejki, flamastry, kredki)