cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Gwiazdozbiory – zabawy matematyczne – 22.04.2020r.

Poznanie obrazu graficznego liczby 8

– utrwalenie wiedzy na temat planet, układu gwiazd w przestrzeni kosmicznej,

– doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi,

– utrwalenie umiejętności dodawania w zakresie 8, prawidłowy zapis działania matematycznego,

rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni,

– rozwijanie sprawności ruchowej.

Pomoce: liczby 1-10, znaki: =, +, gwiazdy wycięte z papieru, gruba nitka lub kordonek czy wstążka.

1. Zielone ufoludki – rozmowa na temat piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=HHeZUbouzP4

2. Jaką wiadomość przesłały ufoludki? – rozwiązanie i odczytanie szyfru – KP4 s.56 z. 1.

3. Przypomnienie nazw planet krążących po orbicie (analiza i synteza słuchowo-wzrokowa wyrazów; ilustracje i nazwy planet na dole scenariusza), KP4 s.56 z. 2.

4. Układamy na stoliku lub na podłodze zbiór składający się z 7 małych gwiazd (mogą być wycięte z papieru; można je zastąpić dowolnymi liczmanami) – liczymy, dobieramy właściwą cyfrę, a następnie tworzymy drugi zbiór składający się z 1 dużej gwiazdy.

Jeszcze raz pytamy ile elementów jest w jednym zbiorze,  ile w drugim.

Potem  pytamy ile jest razem w obu zbiorach, a następnie tworzymy zapis: 7 i 1 to jest 8 oraz  działanie matematyczne i odczytujemy je wspólnie z dzieckiem 7+1=8

Następnie z tych samych  elementów tworzymy po dwa zbiory, których suma wynosi 8, np. 4 i 4;  5 i 3;  6 i 2 i tworzymy działania matematyczne.

5. Prezentacja cyfry osiem i omówienie jej charakterystycznych cech KP4 s.54.

6. Wykonywanie ćwiczeń matematycznych w KP4, s. 54. Pisanie po śladzie wzorów i cyfr (ćwiczenia grafomotoryczne), kolorowanie rakiet, które są zbudowane z ośmiu elementów).

7. Gwiazdy na niebie – obejrzenie filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=rLpvLlR7Sfw

8. Tworzenie gwiazdozbiorów – łączenie gwiazd grubą nitką lub tasiemką wykorzystujemy wcześniej wycięte gwiazdy); wykonanie karty pracy KP4 s.55 (łączenie gwiazdek w ośmioelementowe gwiazdozbiory, otaczanie pętlą ósmego statku kosmicznego od lewej strony (utrwalanie liczebników porządkowych).

9. Wykonanie ćw. 1-4 na karcie nr 7 ( KARTY MATEMATYCZNE).

Link do KART  MATEMATYCZNYCH znajduje się w scenariuszu 25.03.2020r.

10. ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE opracowane w oparciu o metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne /ćwiczenia wykonujemy wspólne z dorosłym albo ze starszym rodzeństwem/.

Cel: rozwijanie wzajemnych kontaktów, opanowanie lęków i emocji;

  1. Część wstępna:

Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała i pozwalające zdobyć pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa.

  1. Dziecko dowolnie maszeruje  lub biega(w zależności od muzyki) z wysoko podniesionymi kolanami.
  2. Siedzi w siadzie skulnym i kręci się dookoła własnej osi w jedną i w drugą stronę.
  3. Podobne ćwiczenia wykonuje leżąc na brzuchu – obraca się za pomocą rąk dookoła własnej osi w obie strony: w przód i w tył.
  4. Dziecko siedząc na podłodze(siedzi dorosły naprzeciw dziecka i robimy to równocześnie), pokazuje swoje części ciała: głowa, tułów, biodra, barki,  brzuch, plecy, szyję, a następnie części twarzy po jednej i po drugiej stronie; oko, ucho,policzek, pośrodku twarzy – nos, usta, broda.
  5. W siadzie skulnym: dziecko kołysze się najpierw wolno, później coraz śmielej.
  6. Ćwiczenie parami: jedna osoba klęczy podpierając się rękoma – „koci grzbiet”, druga obchodzi go na czworakach dookoła, prześlizguje się pod nim, przeskakuje go. Powtórzyć 3x.

II.Część główna – ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą; panowanie lęku i emocji.

  1. Para  leży na plecach naprzeciw siebie, ich stopy dotykają się; wykonują na przemian przepychanie się stopami – wspólny rowerek.
  2.  Jedna osoba leży na plecach, druga chwyta je za ręce lub za stopy idąc tyłem ciągnie. Powtórzyć 3x uwzględniając zmianę ról.
  3.  Kołysanie w pozycji siedzącej; jedna osoba  tworzy „fotelik dla drugiej  osoby,obejmuje je i łagodnie kołysze do przodu oraz na boki, w jedną i w drugą stronę.
  4. Prowadzenie ślepca; – jedna osoba  zamyka oczy , druga bierze ją za rękę i prowadzi w różne strony.
  5. Dziecko zwija się w kłębek, robi „paczkę”, a drugie usiłuje rozwiązać tą paczkę.

III. Część końcowa – ćwiczenia rozluźniająco – relaksujące.

  1. Dziecko i dorosły staje naprzeciw siebie, trzymając się za ręce – wykonując wspólne wdechy,podskakują na jednej i drugiej nodze, wreszcie robią wspólne przysiady.

Na zakończenie dzieci słuchają bicia  serduszka.

Życzymy przyjemnej zabawy!