cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Bal owadów na kwitnącej łące – zajęcie matematyczne (I5, II1,3, III1,2,IV1,2,5,7).
Cele:- poznanie obrazu graficznego liczby 10
– kształtowanie pojęcia liczby 10
– poznanie pojęcia – liczba dwucyfrowa
– doskonalenie umiejętności manualnych
– kształtowanie orientacji przestrzennej
– doskonalenie umiejętności liczenia, wdrażanie do używania liczebników porządkowych w zakresie 10.
Propozycje:
1. Zabawa ruchowa ze wstążkami “Lot owadów”. Każda osoba otrzymuje wstążkę. Dzieci mają wyobrazić sobie, że są owadami (motylami, pszczołami, ważkami itp.), które latają nad łąką. Uczestnicy zabawy, manipulując wstążką, poruszają się do spokojnego utworu muzycznego (np. Edward Grieg “Poranek”).
2. Praca plastyczna “Korona dla królowej pszczół”. Dzieci wycinają z bloku technicznego kształt korony i ją składają. Następnie przyklejają do niej skrawki wycinanek w różnych kolorach.
3. Zabawa ruchowa “Królowa pszczoła w koronie”. Dzieci zakładają zrobione przez siebie korony i poruszają się zgodnie z instrukcjami np.: 4 kroki w prawo, 4 kroki w lewo, podskok, 4 kroki w prawo, 4 kroki w lewo, przysiad.
4. Wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 2, s. 43) – doskonalenie umiejętności liczenia poprzez dorysowywanie odpowiedniej liczby kropek.
5. “Spacer po 10” – rozkładamy na dywanie 2 wstążki obok siebie (jedną na kształt cyfry 1 , a drugą na kształt cyfry 0).
6. “Liczba dwucyfrowa” – pogadanka. Pytamy dzieci, czy ta liczba różni się od dotychczas poznanych. Dzieci stwierdzają, że składa się z dwóch znaków – poznanych już cyfr. Wspólne nazywanie cyfr i zapamiętywanie, że z nich składa się liczba 10.
7. “Klockowe 10” – układanie liczy 10 z klocków.
8. Ćwiczenie matematyczne “Ile kwiatów na łące?”. Dzieci siedzą na dywanie. Rozkładamy obok siebie dwie zielone kartki. Na każdej z nich układamy kwiatki (lub owady wycięte z kolorowego papieru) w różnych kombinacjach. Prosimy dzieci, aby wymyślały historię do dwóch zbiorów, np.: 8 i 2 – Kasia poszła na łąkę. Znalazła tam 8 kwiatków czerwonych (maki) i 2 białe (rumianek). Ile kwiatków razem znalazła Kasia?; 5 i 5 – Jaś podczas spaceru zobaczył 5 motyli i 5 pszczół. Ile to razem owadów?
9. “Liczymy owady i zwierzęta z łąki”. Mamy przygotowanych 10 owadów i zwierząt spotykanych na łące (motyl, pszczoła, biedronka, ważka, osa, mrówka, kret, żaba, mysz polna, ślimak). Układamy je w rzędzie. Dzieci siedząc naprzeciwko przeliczają je, zachowując aspekt porządkowy: pierwszy, drugi trzeci, czwarty, piąty, szósty, siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty. Następnie zadajemy pytania, np.: Która z kolei jest biedronka? Która jest żaba? Która jest pszczoła? Kto jest pierwszy? Kto jest na siódmym miejscu? itd.
10. Wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 2, s. 45) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu liczby (np. kawałkami bibuły), rysowanie liczby palcem na kartce i w powietrzu, wskazywanie elementów, których jest 10.
11. Wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 1, s. 46) – rozwijanie sprawności grafomotorycznej, przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów.
12. Zabawa do piosenki “Pszczółka Maja – Taniec Mai” – dostępna na kanale YouTube Kids.