Naszyjnik dla mamy – zajęcie matematyczne (III 2, III 5, IV 1, IV 2, IV 5, IV 7, IV 8, IV 11, IV 12, IV 15)
Cele:
– doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na znany temat
– kształtowanie koncentracji uwagi
– rozwijanie logicznego myślenia poprzez dostrzeganie regularności w układzie
– doskonalenie umiejętności liczenia
– kształtowanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów
Propozycje:
1. Zabawa słowna “Moja mama”. Dzieci siedzą w kole i po kolei opowiadają o faktach z życia swojej mamy. Mówią, jak się nazywa, jaki zawód wykonuje (czym się zajmuje), jakie ma zainteresowania (co lubi robić).
2. Zabawa matematyczna “Kwiatki dla mojej mamy”. Stawiamy przed dziećmi dwa wazony. Wkładamy do nich różną liczbę kwiatków. Dzieci za każdym razem przeliczają kwiaty w każdym wazonie i porównują, np. 6 i 6 – Tyle samo w każdym wazonie; 2 i 5 – W drugim jest więcej. / W pierwszym jest mniej; 6 i 4 – W pierwszym jest więcej. / W drugim jest mniej.
3. Zabawa matematyczna rozwijająca pamięć wzrokową i uwagę “Naszyjnik dla mamy!”. Każdej osobie wręczamy papierowe figury geometryczne. Układamy sekwencję złożoną z figur:
trójkąt, kwadrat, kwadrat, kwadrat, trójkąt, kwadrat, kwadrat, kwadrat
– Dzieci głośno nazywają figury i próbują zapamiętać kolejność. Po chwili zakrywamy wzór, a dzieci próbują go odtworzyć i kontynuować.
4. Utrwalenie liczenia – wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 2, s. 23) – rozwijanie sprawności grafomotorycznej, przeliczanie i tworzenie dwóch równolicznych zbiorów: kwiatów czerwonych i szarych (narysowanych szarym flamastrem lub niepoprawionych).
5. “Figury” – zabawa dydaktyczna. Odgadywanie figur. Prezentujemy dzieciom cztery podstawowe figury geometryczne: kolo, kwadrat, trójkąt i prostokąt. Następnie czytamy zagadki Beaty Gawrońskiej, a dzieci wskazują figurę, która jest rozwiązaniem.
Ta piramida mała
trzy boki i trzy rogi miała. (trójkąt)
Cztery rogi, cztery kąty, boki cztery też.
Długie dwa, krótkie dwa, ta figura to właśnie ja. (prostokąt)
Ma kąty – choć to nie jest pokój.
Ma rogi – choć to nie jest krowa.
Złóż patyczki równe cztery
i figura już gotowa. (kwadrat)
Ma je rower, ma samochód, we wrotkach jest też.
Jaka to figura? Może już to wiesz? (koło)
6. “Czarodziejskie różdżki” – zabawa plastyczna. Przygotowujemy dla dzieci dużo papieru gazetowego takiej samej wielkości oraz taśmę klejącą. Dzieci zwijają papier w bardzo ciasne rulony, a na koniec sklejają je taśmą. Rulony-patyki muszą mieć tę samą długość.
7. “Patykowe figury” – zabawa dydaktyczna. Mówimy nazwę figury, a dzieci dobierają się w odpowiednio liczne grupy i wspólnie układają na podłodze figurę z przygotowanych wcześniej różdżek-patyków. Trójkąt – grupy 3-osobowe, kwadrat – grupy 4-osobowe, prostokąt – grupy 6-osobowe, koło – wszystkie dzieci. Na początku pomagamy dzieciom w dobieraniu się w odpowiednie zespoły. Potem dzieci wykonują zadanie same.
8. “Mama-czarodziejka” – zabawa ruchowa. Bierzemy do ręki jedną różdżkę-patyk i zapowiadamy, że jesteśmy mamą, która umie czarować. Dzieci poruszają się po sali w dowolnym rytmie. Na przerwę w muzyce i hasło: W trójkąty zmieńcie się! dzieci dobierają się w trójki, starają się stanąć tak, by uformować trójkąt. Na hasło: W kwadraty zmieńcie się! dzieci dobierają się w czwórki, starają się uformować kwadraty.