Prezenty dla rodziców – zajęcie społeczno – plastyczne (I5, 8,9, III2, 5, IV1, 5, 7, 8, 11).
Cele: – wspomaganie dziecka w odkrywaniu własnych możliwości
– rozwijanie wrażliwości estetycznych
– czerpanie radości ze własnoręcznie wykonanych prac
– wzbudzanie poczucia radości z obdarowywania bliskich prezentami.
Propozycje:
1. “Moja wesoła rodzinka” – zabawy muzyczno – ruchowe przy piosence. Swobodna improwizacja ruchem melodii piosenki z wykorzystaniem dowolnych apaszek. Piosenka dostępna na kanale YouTube Kids.
2. Zabawa ruchowo – naśladowcza “Nasz pokój” – ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dzieci poruszają się swobodnie po pokoju. Na klaśnięcie w dłonie, dzieci udają, że rozkładają serpentyny; gdy klaśniemy dwa razy – naśladują dmuchanie balonów.
3. Wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 1, s. 26 – 27) – dzieci przyglądają się kolejnym obrazkom historyjki, opowiadają, co przedstawia. Rysują odpowiednią liczbę kropek w okienkach zgodnie z kolejnością zdarzeń.
4. “Sprawiam radość najbliższym” – w nawiązaniu do historyjki obrazkowej w KP4 rozmawiamy z dziećmi na temat obdarowywania najbliższych, sprawiania im radości. Pytamy np.; W jaki sposób możecie zrobić komuś przyjemność? Czy zawsze to musi być jakaś rzecz? Co może jeszcze być prezentem? Co robiły dzieci z historyjki obrazkowej? Co czujecie, kiedy mama i tata są uśmiechnięci, mile zaskoczeni z waszego zachowania?
5. Wykonanie laurki dla mamy (KA, k. 25) – dzieci wyjmują szablon, ozdabiają drugą stronę serca, podpisują się same (lub z pomocą drugiej osoby) i składają według instrukcji.
6. Wykonanie laurki dla taty (KA, k.26) – dzieci wyjmują szablony, układają je, przyklejają na kolorowej kartce i dorysowują brakujące elementy.
Dobrej zabawy przy przygotowywaniu upominków dla rodziców!
7. Zabawa ruchowa “Jedziemy na przejażdżkę!”. Zgodnie z instrukcjami dzieci wyobrażają sobie, że poruszają się rowerem. Wyciągają ręce na wysokości brzucha (naśladują trzymanie kierownicy). Dzieci poruszają się w rytm rymowanki;
Szybko się ubierzmy,
do parku wybierzmy.
Więc razem jedziemy.
Niedługo będziemy.
Teraz się skupiamy,
bo górka przed nami.
Nareszcie już z górki,
z górki na pazurki!
Następnie dzieci kładą się na plecach i wykonują rowerek nogami w tempie zgodnym z treścią rymowanki. (Ponownie ją recytujemy).