Koty male i duże – zajęcie przyrodniczo – techniczne (I5,7,8,9,IV1,2,11,12,18).
Cele: – zapoznanie z różnymi gatunkami zwierząt z rodziny kotowatych
– dostrzeganie różnic i podobieństw między gatunkami kotów
– kształtowanie twórczej postawy
– doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
Propozycje:
1. Zabawa orientacyjno – porządkowa “Koty i psoty”. Rozkładamy na podłodze obręcze lub robimy je ze skakanki. Dzieci zamieniają się w koty i poruszają na czworakach. Na komendę: Koty, czas na drzemkę!, dzieci wskakują do obręczy i udają, że zasypiają. Na hasło: Koty, czas na psoty!, dzieci wyskakują z obręczy i prowadzą kocie zabawy.
2. “Kocia rodzina” – prezentujemy dzieciom zdjęcia przedstawiające niektóre zwierzęta z rodziny kotowatych (kot domowy, gepard, puma, czarny jaguar, lew, tygrys, ryś). Dzieci wspólnie opisują wygląd poszczególnych zwierząt, wskazują cechy wspólne oraz różnice w wyglądzie. Podajemy dzieciom krótkie informacje na temat tych gatunków: gdzie występują na wolności (odwołujemy się do mapy świata ze zwierzętami), czym się żywią oraz inne ciekawostki na temat kotów, np.: Gepard żyje głównie w Afryce, jest najszybszym zwierzęciem lądowym. Lew kiedyś zasiedlał niemal wszystkie kontynenty, dziś żyje tylko w Afryce, nieliczne osobniki też w Indiach. Jest największym drapieżnym kotem.
3. Praca plastyczno – techniczna “Mój kot”. Przygotowujemy dla dzieci dwa papierowe białe talerze, kolorowe kartki, nożyczki, klej, flamastry, włóczkę lub sznurek. Dzieci mają za zadanie z otrzymanych materiałów zaprojektować wybranego przez siebie kota.
4. Ćwiczenia grafomotoryczne “Włóczka dla kota”. Przy stoliku dzieci rysują kropkę na środku kartki bloku rysunkowego. Następnie, nie odrywając pisaka od papieru, prowadzą linię spiralną w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
5. Ćwiczenie rozwijające małą motorykę “Zabawki dla kotów”. Dzieci nawijają włóczkę na wycięty z kartonu kwadrat.
6. Zabawa ruchowa “Roztańczone koty”. Dzieci przemieszczają się na czworakach, udając koty, w rytm utworu muzycznego (dowolnego). Na przerwy w muzyce wydajemy komendy, a dzieci je wykonują, np.: Koty się witają (dzieci podają sobie ręce – łapki). Koty pytają się inne koty: “Jak się masz?” (dzieci naśladują odgłosy kota: Miau, miau…).
7. Wykonanie lwa – składanki KA, k. 27 – dzieci wyjmują szablon z karty i składają według wzoru. Przez dziurki przewlekają kawałki włóczki, tworząc grzywę lwa. Składankę umieszczają na złożonej trawie, którą z pomocą rodzica podpisują swoim imieniem.
8. Wysłuchanie piosenki “Silny jak lew” – Śpiewające Brzdące – na kanale YouTube.