Prawa i obowiązki dzieci – zajęcie społeczne (III1,2,7, II6, IV1,2,5,7,11,12,19).
Cele: – poznanie praw dziecka i obowiązków
– zapoznanie dzieci z logo i działalnością UNICEF-u
– wzbudzanie poczucia ważności
– określenie obowiązków dzieci względem siebie i innych
– wdrażanie do poczucia odpowiedzialności za wykonywanie powierzonych zadań.
Propozycje:
1. Zabawa logopedyczna usprawniająca mięśnie twarzy “Uśmieszki”. Dzieci siadają na na przeciw innej osoby. Uśmiechają się (robią zabawne miny), pozostali uczestnicy zabawy odpowiadają na uśmiech w ten sam sposób.
2. “UNICEF” – zapoznanie dzieci z logo i działalnością UNICEF-u oraz sposobami wspierania tej organizacji. Pokazujemy logo i pytamy: Co przedstawiono na logotypie? Czy wiecie, do jakiej organizacji należy to logo? Czym zajmuje się UNICEF? Jak można wspierać tę organizację?
3. “Moje prawa” – Wyjaśniamy, że wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa, tzn. że powinny być tak samo traktowane. Powstał nawet dokument, w którym te prawa zostały spisane – jest on bardzo ważny; powstał, ponieważ wszystkim zależy na dobru dziecka. Następnie odszukujemy i pokazujemy plakat UNICEF-u z obrazkami ilustrującymi prawa dziecka np.:
– prawo do miłości i szacunku
– prawo do prywatności
– prawo do radości
– prawo do zabawy i nauki
– prawo do niepowodzenia i łez
– prawo do ochrony zdrowia
– prawo do wyrażania własnych myśli i uczuć
– prawo do przeciwstawiania się złu
4. “Moje obowiązki” – pogadanka. Wyjaśniamy, że dzieci, tak jak wszyscy ludzie, oprócz praw mają obowiązki. Dzieci zastanawiają się, jakie to obowiązki. Naprowadzamy je, pytając, o co zwykle proszą lub o czym przypominają ich rodzice, np.: o posprzątanie pokoju, o nakarmieniu psa, o myciu zębów, o pomoc w nakryciu do stołu, o kulturalnym zachowaniu wobec rówieśników i dorosłych.
5. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość “Szukamy przeciwieństw”. Podajemy dzieciom określenia np.:
wesoły, a dziecko szuka przeciwieństwa – smutny. Określenia:
– wesoły
– gruby
– wysoki
– mały
– czarny
– dobry itp.
6. “Choć jesteśmy równi wobec prawa to jesteśmy inni” – wykonanie ćwiczenia w KP4 (ćw. 1, s. 38-39) – rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej poprzez wyszukiwanie różnic i podobieństw między dziećmi.
7. Utrwalenie piosenek i zabaw poznanych w przedszkolu dostępnych na kanale YouTube Kids.