cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

W mieście czy na wsi? 16.04

Na początek zachęcam do obejrzenia filmu edukacyjnego i do rozmowy na jego temat, proszę o wskazanie różnic pomiędzy wsią a miastem a także podobieństw

1. Zabawy ruchowe:

Siłacze – rozciąganie rąk ćwiczenie koordynacji całego ciała. Dziecko dobiera się w parę z rodzicem, ustawiając się naprzeciwko siebie. W rytm muzyki w półprzysiadzie podskakują. Na hasło, np.: Hop, zaczynają odpychać się rękoma.

Wesoły tor zabaw – zabawa ruchowo-naśladowcza.

Rodzic tworzy tor zabaw i różnych aktywności, którym kolejno będzie podążać dziecko. Na dywanie układa duże koło ze sznurka lub włóczki – drogę. Na tej trasie rozkłada w odstępach obrazki przedstawiające czynności lub zwierzęta wiejskie. Dziecko podąża drogą i naśladuje odpowiednie czynności lub sposób poruszania się zwierzęcia, np. obrazek przedstawiający konia – zadaniem dziecka jest naśladowanie ruchem cwału, dopóki nie dotrze do kolejnej aktywności, królik – dziecko skacze, zdjęcie dziecka z podniesioną nogą – skacze na jednej nodze itp.

 

2. Krówka – praca plastyczna, technika łączona, rozwijanie zmysłu estetycznego, ćwiczenia motoryki małej i dużej.

Na wsi - praca plastyczna

• Krówka – dziecko wycina czarne łatki, uszy, ogon a następnie samodzielnie próbuje wykleić elementy na biały kubeczek, czarnym mazakiem może narysować oczka, nosek itd.

3. Co to za dźwięk? – zabawa dźwiękonaśladowcza, wyszukiwanie na ilustracjach zwierząt wydających usłyszane dźwięki.

Rodzic wybiera obrazki zwierząt, których głosy ma przygotowane w nagraniu, i rozkłada je w miejscu dobrze widocznym dla dziecka. Następnie odtwarza nagranie z odgłosami zwierząt, jakie można spotkać w gospodarstwie wiejskim, a dziecko wskazuje odpowiednie ilustracje. Następnie wspólnie nazywają każde zwierzę.

https://panimonia.pl/wp-content/uploads/2020/04/farma-gospodarstwo-wiejskie.pdf

4. Odpoczynek na wsi – zabawa relaksacyjna z wykorzystaniem krótkiej historyjki wizualizacyjnej.

Dziecko kładzie się na dywanie z zamkniętymi oczami. Rodzic czyta krótką historię. Opowiadaniu towarzyszy muzyka.

Spacerujemy kolorową łąką, słyszymy śpiew ptaków, a nad naszymi głowami fruwają kolorowe motyle i pszczoły. Zbliżamy się do małej drewnianej chatki z dachem pokrytym słomą. Przed domem mały piesek merda wesoło ogonkiem, a obok niego kot wygrzewa się w promieniach słońca. Na ławce przed domem siedzą dziadek z babcią i uśmiechają się przyjaźnie. Witamy się z nimi i odwzajemniamy uśmiech. Przechodzimy za chatkę i widzimy pięknego, stojącego na jednej nodze koguta. Dookoła niego spacerują małe kurczątka, wyjadając z trawy ziarenka. W oddali widzimy stado kaczek, które wesoło kwaczą: kwa-kwa-kwa. Czasem przez naszymi oczami przelatuje pszczoła, niosąca do ula nektar, z którego niebawem powstanie pyszny miód. Pod jednym z drzew rozkładamy koc, na którym się kładziemy, by chwilę odpocząć.