cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Z wizytą u bocianów 1.04.2020

1. Zabawa muzyczno-ruchowa – dowolne improwizacje ruchowe, próby śpiewania piosenki – Śpiewające brzdące – Żabie kroki

2. Zabawa dydaktyczna – poszukiwanie na stronach internetowych lub domowej biblioteczce ilustracji bociana, żaby, wróbla, omówienie ich wyglądu, podział nazw na sylaby

Ćwiczenia ortofoniczne na zgłoskach: kum, kle, ćwir : dziecko wypowiadając kolejne zgłoski naśladuje sposób poruszania się danego zwierzęcia:

kle kle – porusza się jak bocian wysoko podnosząc kolana

Kum kum – skacze jak żabka

Ćwir ćwir – biega na paluszkach i delikatnie macha rękoma

można zmieniać intonację i natężenie wypowiadanych zgłosek – głośno/cicho
3. Filmik edukacyjny – Wywiad z Bocianem (film dla dzieci) Lulek.tv

Rozmowa nt. obejrzanego filmu, zwrócenie uwagi na wygląd bociana (długie, czerwone nogi, długi czerwony dziób ….).
Można spytać dziecko, co wie o bocianie. Rodzic przekazuje dziecku ciekawostki na jego temat:
Bociany są gatunkiem chronionym w Polsce. Po powrocie z ciepłych krajów zajmują się przebudową starego gniazda lub budują nowe. Po złożeniu jaj (zazwyczaj do 4) samica, na zmianę z samcem, wysiaduje jaja.
Na stronie mac.pl/publikacje w zakładce wychowanie przedszkolne – „Nowe przygody Olka i Ady” karty pracy cz.2 4-latek dostępny jest bezpłatny dostęp do naszych kart pracy, na str. 25 jest historyjka obrazkowa o rodzinie bocianów – można wspólnie obejrzeć obrazki i opowiedzieć je.

4. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Ukryte gniazdko.

Gniazdko wycięte z papieru – rodzic chowa gniazdo, a dziecko szuka (można na zasadzie zabawy „w ciepło – zimno”), dziecko jak odszuka gniazdo, informuje gdzie je znalazło, stosując określenia: na, nad, pod, obok, za. Można zamienić się rolami – dziecko chowa gniazdo, a rodzic szuka.

5. Zabawa matematyczna – Ile jest jajek w gnieździe? – (potrzebne jest papierowe gniazdo z poprzedniego ćwiczenia oraz jajka wycięte z papieru).

Rodzic mówi ile jajek dziecko ma położyć do gniazda, może też wystukiwać np. łyżka o blat, dziecko liczy uderzenia i układa tyle jajek ile usłyszało uderzeń.

6. Zabawy konstrukcyjna – Budowanie budek lęgowych dla ptaków.

Dziecko buduje z klocków lub innych dostępnych materiałów budkę lęgową dla ptaków, może też wspólnie z rodzicem podać nazwę ptaka, dla którego zbudowało budkę.

7. Ćwiczenie oddechowe – Gdzie mieszkają żabki?

(Szablon jeziora – niebieska kartka przyklejona taśmą do stołu , małe szablony żabek – mogą to być zielone koła wycięte z papieru, słomka).

Dziecko za pomocą słomki przenosi żabki do jeziora.