cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Rok szkolny 2016

,,Przedszkolak wie kiedy mówić NIE” – program profilaktyczny  dla dzieci 5,6-letnich

Zadanie publiczne „Przedszkolak wie kiedy mówić NIE!” jest podyktowany troską o naszych przedszkolaków, którym chcemy pomóc ustrzec się przed uzależnieniem od alkoholu. Zależy nam na tym, aby żadne dziecko nie stało się ofiarą własnej niewiedzy. Program ma pomóc w nauce radzenia sobie w trudnej rzeczywistości. Obejmuje zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe, w tym zawody sportowe, quizy, konkursy, wycieczki, pogadanki. Różnorodne formy zajęć posłużą do promowania zdrowego stylu życia, nauki asertywności i szukania pomocy w sytuacjach, gdzie pojawia się alkohol. Wolontariusze chcą wzbudzić zaufanie dzieci i dać im poczucie bezpieczeństwa, aby w trudnych chwilach wiedziały, gdzie szukać pomocy.

Zadanie publiczne realizowane również pośrednio z myślą o rodzicach/opiekunach ma na celu wsparcie ich w wychowywaniu swoich dzieci.

Zadania statutowe:

  1. Wprowadzenie dziecka w świat wartości i postaw pozytywnych
  2. Zapewnienie opieki i wspomaganie dzieci w przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym środowisku
  3. Współdziałanie z rodziną poprzez wspomaganie w wychowaniu dzieci.

Cele:

  1. Profilaktyka antyalkoholowa – uświadomienie dzieci nt zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez dorosłych, młodzież i dzieci (destabilizacja rodziny, niewywiązywanie się z roli rodzica, zaniedbanie, odrzucenie społeczne, lęki, bezradność, wstyd, współuzależnienie, choroby i dolegliwości zdrowotne).
  2. Zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki podczas zajęć oraz poczucia bezpieczeństwa. Ukazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego (sport, zabawa w teatr, zajęcia plastyczne).
  3. Wykształcenie postawy asertywnej wobec propozycji sięgnięcia po napoje alkoholowe.
  4. Promowanie zdrowia i zdrowego stylu życia poprzez dbałość o własny organizm (m. in. ruch na świeżym powietrzu).
  5. Nabycie umiejętności radzenia sobie z emocjami, lękiem, bezsilnością.

 

Promowanie zdrowego stylu życia oraz wczesna interwencja dziecka autystycznego – program zdrowotny

 

Projekt jest jednym z wielu działań podejmowanych w przedszkolu przez Stowarzyszenie „Pomocy Dzieciom” na rzecz ochrony zdrowia. Zdrowie dziecka jest podstawowym warunkiem pomyślnego procesu wychowawczego. Dzieciństwo to okres w życiu człowieka, w którym kształtują się jego postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia i nawyki decydują o jego późniejszym stylu życia. Edukację zdrowotną należy rozpoczynać jak najwcześniej, najlepiej wspólnie z rodzicami dziecka.

Program edukacji zdrowotnej jest kontynuacją wcześniejszych programów zdrowotnych takich, jak:

„W Zdrowolandii”, „Zdrowy Przedszkolak” oraz „Jestem zdrowym przedszkolakiem”. Wymienione programy realizowane w naszym przedszkolu pozytywnie wpłynęły na zdrowie naszych podopiecznych i wykształciły nawyki związane z dbaniem o własne zdrowie. Dlatego nie chcemy przerywać pracy, która daje tak widoczne efekty i pragniemy dalej realizować zadania, które przyczynią się do lepszego zdrowia przedszkolaków. Program „Promowanie zdrowego stylu życia oraz wczesna interwencja dziecka autystycznego ”  będzie realizowany od 10 maja do 9 grudnia 2016r. z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola Publicznego nr 14 w Łomży. Niniejszy program profilaktyczny ma za zadanie wspomagać edukację najmłodszych dzieci dotyczącą profilaktyki i wczesnej wykrywalności chorób związanych z nieprawidłową postawą, odżywianiem i higieną jamy ustnej. Natomiast  głównym celem programu skierowanego do dziecka autystycznego jest przede wszystkim praca nad komunikacją czyli nad kompetencjami  komunikacyjnymi  dziecka oraz praca nad mowa czyli nad kompetencjami  językowymi  dziecka autystycznego.

W ramach programu odbędą się zajęcia edukacyjne i plastyczne, indywidualne zajęcia logopedyczne z dzieckiem autystycznym, konkursy i quizy o tematyce zdrowotnej, odbędzie się festyn promujący zdrowie oraz olimpiada sportowa, wszystkie dzieci zostaną wyposażone w zestawy do mycia zębów, dzieci z wadami postawy będą uczestniczyły w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej oraz odbędzie się spotkanie z pracownikiem Sanepidu. Uzyskana dotacja zostanie przeznaczona na zakup materiałów które będą  wykorzystane do przeprowadzenia projektu.

Zadania statutowe Stowarzyszenia
„Pomocy Dzieciom”

 

  1. Ochrona i promocja zdrowia – promowanie zdrowego stylu życia z uwzględnieniem korygowania wad postawy.
  2. Działalność charytatywna na rzecz dzieci potrzebujących pomocy – zajęcia logopedyczne z dzieckiem autystycznym.
  3. Upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.
  4. Zdobywanie środków finansowych i rzeczowych, wspomagających działania zgodne ze statutowymi celami stowarzyszenia.
  5. Organizowanie wystaw, pokazów, pogadanek, dyskusji dotyczących promowania zdrowego stylu życia.

Cele programu

 

  1. Kształtowanie czynnej postawy w zapobieganiu chorobom i pozytywnego stosunku do lekarza w tym do stomatologa.
  2. Wyrabianie nawyków prozdrowotnych u najmłodszych – systematyczne mycie zębów, zdrowe odżywianie, dbałość o prawidłową postawę.
  3. Aktywne uczestnictwo dziecka w działaniach, które promują zdrowy styl życia.
  4. Wyrabianie określonych umiejętności praktycznych potrzebnych do utrzymania prawidłowej postawy ciała.
  5. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie.
  6. Działania diagnostyczne dotyczące zachowań dziecka autystycznego, funkcjonowanie oraz relacje rodzinne ( wywiad).
  7. Usprawnianie aparatu artykulacyjnego.
  8. Kształtowanie umiejętności komunikacyjnych.
  9. Nauka mowy podzielona na kolejne fazy .